Czy warto jeść zupy

zupaZupy coraz częściej pomijane są w codziennym żywieniu. Dlaczego? Wiele osób sądzi, że zupa nie jest posiłkiem wartościowym, nie syci, a zrobienie jej wymaga znajomości gotowania i pochłania czas. Jest dokładnie odwrotnie. Polska kuchnia obfituje w przepisy dotyczące zup, ale tak naprawdę głównymi zaletami zup jest łatwość i szybkość przygotowania, możliwość przyrządzenia  ich właściwie ze wszystkich składników, a także różne sposoby ich podania. Dlaczego warto jeść zupy? Przede wszystkim dlatego, że są bogate w składniki odżywcze takie jak potas, który reguluje gospodarkę wodną, fosfor oraz wapń - niezbędne składniki do budowy kości i zębów, antyoksydanty pomagające zwalczać wolne rodniki czyli witaminę E i beta-karoten, a także błonnik poprawiający pracę jelit, dający uczucie sytości.

Kolejną bardzo ważną zaletą jest niska kaloryczność zup, zwłaszcza tych na wywarze warzywnym. Jedna porcja zupy (ok. 300 ml) ma zaledwie 100 - 150 kcal. Jeżeli chcemy podnieść jej kaloryczność, wystarczy ugotować ją na kawałku mięsa drobiowego czy wołowego lub dodać makaron, kaszę czy ryż przez co uzyskamy posiłek dający dobre źródło energii. Zły nawyk zabielania zup tłustą śmietaną można zastąpić jogurtem lub mlekiem, a dodanie do zup odpowiednich przypraw (np. pieprz czy curry) i ziół (np. bazylia) wspomoże trawienie.

Następną zaletą zup jest to, iż w 90 % to woda, która pod postacią zupy pozwala nawodnić organizm. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na czasie ugotuj zupę z mrożonki  - mrożone warzywa są prawie tak samo bogate w składniki odżywcze jak te świeże.

Zupa to danie uniwersalne - można je stosować o każdej porze roku: zimą rozgrzewają, a latem np. pod postacią chłodników orzeźwiają. Zupę można również podać na kilka sposobów: znamy zupy warzywne pod postacią bulionu, a także zupy warzywne - kremy (powstałe poprzez zmiksowanie warzyw z bulionem). Nie wiele osób pamięta, że zupy przygotowuje się również z owoców -  głównie latem.

Oczywiście powyższe stwierdzenia dotyczą zup gotowanych samodzielnie, nie uwzględniają tak zwanych zup w proszku do szybkiego przygotowania, ponieważ te są bogate, ale jedynie w sztuczne dodatki i kalorie.

Zobacz również