Nieznajomość wód działa na naszą niekorzyść, bo woda wbrew pozorom "nie tylko gasi pragnienie...Wybierając wodę do picia trzeba zwracać uwagę na jej skład mineralny, bo to warunkuje zdrowotne oddziaływanie jej na organizm". Niestety prawda jest taka, że nie orientujemy się jakie wody pijemy, dla nas każda woda to woda mineralna, ważne by była znana i reklamowana. Woda jest niezbędnym składnikiem naszego pożywienia. Jej funkcją jest transport składników odżywczych do komórek i tkanek, ułatwia wydalanie produktów przemiany materii. Jej niedobór prowadzi do odwodnienia. Warto więc wiedzieć co się pije. Jaka jest więc różnica między wodą mineralną a źródlaną, nisko, średnio i wysokozmineralizowaną?
Wody mineralne, jak sama nazwa wskazuje, są bogate w minerały. Wydobywane z najgłębszych warstw ziemi, co gwarantuje im czystość pod względem bakteriologicznym. Wody źródlane również są wydobywane z warstw podziemnych, ale płytszych niż wody mineralne, są bakteriologicznie czyste, ale mniej bogate w składniki mineralne. W związku z tym nie mogą zastąpić wód mineralnych, gdyż cały sekret zdrowotny tkwi właśnie w tych minerałach. Ze względu na zawartość ogólną minerałów wody podzielono na niskozmineralizowane (łączna zawartość jonów mniej, niż 500 mg/l), średniozmineralizowane (500-1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l).
W wodzie mineralnej może znajdować się ponad 60 różnych jonów, ale znaczenie praktyczne ma tylko kilka z nich a mianowicie magnez, wapń, wodorowęglany, chlorki, sód, jodki, żelazo. Najwięcej uwagi należałoby skupić nad magnezem (zapotrzebowanie dzienne 300 mg, a dla kobiet w ciąży nawet 500 mg) i wapniem (zapotrzebowanie przeciętnie ok. 1000 mg na dzień, wyższe jest dla kobiet w ciąży i karmiących). Magnez uczestniczy przy procesach metabolicznych, bierze udział w procesie powstawania białek, wspomaga układ mięśniowy i nerwowy. Jego niedobór może objawiać się przez zmęczenie fizyczne i psychiczne, zaburzenia w pracy serca, kurczem mięśni. Niedobór tego pierwiastka można uzupełnić (nie mając żadnych przeciwwskazań) pijąc wodę o zawartości magnezu powyżej 50 mg/l. Taka forma magnezu jest przez organizm lepiej przyswajalna.
Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest wapń. Pełni funkcję regulacyjną w organizmie, ale głównie przeciwdziała osteoporozie, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Głównie dostarczany jest z produktami nabiałowymi, ale nagminnie zdarzają się niedobory, które można uzupełnić pijąc wodę mineralną o zawartości jonów wapnia powyżej 150 mg/l.
Uwaga: wody smakowe to nie wody ani mineralne ani źródlane, to po prostu napoje, będące skarbnicą sztucznych dodatków w postaci konserwantów, cukru, sztucznych aromatów. Nie dostarczają do organizmu niczego poza nadmierną ilością kalorii. Woda smakowa w 1 szklance może zawierać ich aż 200, przy czym woda mineralna (niesmakowa) 0 kalorii. Najprostszym sposobem na smakową zdrową wodę jest plaster cytryny, limonki lub pomarańczy w szklance wody mineralnej.