Mała czarna

kawaO kawie mówi się dużo, budzi ona wiele kontrowersji. Jak to jest naprawdę? Otóż  korzenie kawy wywodzą się z Arabii. Do europy została sprowadzona ok. XVI w. Sekret tego czarnego napoju tkwi w substancji zwanej kofeiną, która nadaje goryczy, pobudza układ oddechowy, relaksuje rozluźniając mięśnie, a także zwiększa koncentrację. Czy od kawy można się uzależnić? Otóż nie, sama kawa nie uzależnia lecz rytuał jej picia już tak, co oznacza, że przyzwyczajamy się do chwili, w której pijemy kawę, a nie do samego napoju. Kawa jest napojem niskokalorycznym (filiżanka czarnej kawy bez cukru to 2 kcal). Jej kaloryczność wzrasta po dodaniu zabielaczy. Najlepszym i najmniej kalorycznym wyborem jest mleko 1,5%. Oprócz tego, że ma mało tłuszczu, to jest bogate w witaminy. Natomiast dla dobra sylwetki należy unikać śmietanek w kartonach i śmietanek w proszku - są od 10 do 20 razy bardziej kaloryczne niż mleko 1,5 %, a dodatkowo mogą zawierać sztuczne substancje wzbogacające ich smak. Zawarta w kawie kofeina ma właściwości odchudzające, przyspiesza metabolizm lipidów, wspomaga rozkład kwasów tłuszczowych i zapobiega zaparciom.

Jeżeli lubisz kawę z lekko kwaśnym posmakiem, lecz delikatną o czekoladowym aromacie, wybierz tą z gatunku Arabica, natomiast jeśli wolisz kawę o ostrzejszym i bardziej gorzkim smaku, zawierającą większe ilości kofeiny wybierz gatunek Robusta. Arabica uważana jest za lepszej jakości kawę, co można zauważyć również w cenie.

Zalecana dawka to ok. 2-3 filiżanek dziennie, a więc nie trzeba rezygnować z picia kawy, gdyż umiarkowana ilość małej czarnej nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Badania wykazują, że regularnie pita cola ma większy wpływ na skoki ciśnienia niż kawa, a ponadto regularne picie kawy lub herbaty zmniejsz ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Niestety jest też druga strona medalu. Zbyt duża ilość wypitej kawy może powodować zmęczenie, kołatanie serca, ból głowy, mdłości, zaburzenia snu, ogólną niedyspozycję. Kawa jest niewskazana osobom z chorobami przewodu pokarmowego np. refluks, nadkwaśność, choroba wrzodowa - a już na pewno nie jest polecana do picia na czczo. Jeśli cierpisz na powyższe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nie potrafisz zrezygnować z kawy, pij ją bezpośrednio po posiłku z dodatkiem mleka - złagodzisz jej działanie na układ pokarmowy. Najbardziej pożądanym sposobem parzenia kawy jest przygotowanie jej w ekspresie, również z dodatkiem mleka - ten sposób najbardziej polubi Twój żołądek.

Zobacz również