Sok, nektar czy napój?

sokNa półkach sklepowych wybór dostępnych soków jest ogromny. Większość konsumentów nie do końca wie co kupuje: sok, nektar czy napój? Co jest najzdrowsze? Jak często można je pić? Otóż przede wszystkim warto wyjaśnić różnice między sokiem, nektarem a napojem. Najbardziej wartościowym jest sok - najlepiej mętny i niepasteryzowany. Taki sok jest bogaty we flawonoidy czyli związki działające antyoksydacyjnie, chronią przed działaniem wolnych rodników, zapobiegając tym samym starzeniu się komórek czy powstawaniu nowotworów. W soku mętnym  zawarte są również pektyny, które mają wpływ na zawartość "złego" cholesterolu. W sokach klarownych zawartość witaminy C, flawonoidów i pektyn jest niewiele, czego wynikiem jest dodatek środków klarujących. W myśl prawa sok jest produktem wyłącznie owocowym, bez dodatku cukru a słodki smak zawdzięcza fruktozie, która jest naturalnym cukrem znajdującym się w owocach, bez dodatku konserwantów i chemicznych substancji poprawiających smak, zapach, kolor. Soki warzywne również nie zawierają konserwantów, mogą być natomiast doprawione cukrem lub miodem i/lub solą, ziołami oraz kwaskiem cytrynowym. Napój czy nektar to sok rozcieńczony wodą z tą różnicą, że przy założeniu, że litr nektaru powstaje np. z 5 pomarańczy, to litr napoju z 2 pomarańczy. Dla porównania 1 litr soku to 10 pomarańczy. Nektar również nie zawiera konserwantów ani barwników, może być za to dosłodzony, z dodatkiem kwasu cytrynowego. Napój zawiera najmniejszą ilość soku, za to większą ilość cukru, a także kwas jabłkowy lub cytrynowy, barwniki oraz aromaty aby uzyskać smak choć trochę zbliżony do podanego na opakowaniu. Dodatek cukru do nektaru czy napoju podnosi ich kaloryczność. Dla osób dbających o sylwetkę najmniej kaloryczny jest sok pomidorowy, bo szklanka dostarcza tylko ok. 26 kcal oraz jest źródłem potasu i likopenu. Szklanka soku grejpfrutowego to ok. 80 kcal, napoju pomarańczowego ok. 100 kcal, nektaru z czarnych porzeczek ok. 110 kcal.

Zgodnie z prawem nie wszystkie owoce nadają się na sok "przemysłowy" ze względu na ich kwaśność. Nie zobaczymy między innymi soku z czarnych porzeczek, aronii, malin. Z tych owoców produkowane są nektary. Kolejną ważną informacją jest skład soku ? co wydaje się oczywiste często oczywistym nie jest. Otóż producent podaje skład ale sedno tkwi w kolejności składników. Ten składnik, który jest wymieniony jako pierwszy, ma swój największy udział.

Soki owocowe zalecane są w ilości 3 szklanek tygodniowo natomiast warzywne można pić bezkarnie 7 razy w tygodniu pamiętając że jednak najzdrowsze są świeże owoce i warzywa.

Zobacz również