Kalkulator WHR

WHR - wskaźnik obwodu talii do obwodu bioder, określa rodzaj sylwetki ciała (jabłko, gruszka) oraz typ otyłości (brzuszna, pośladkowo-udowa).

 

Typ androidalny czyli otyłość brzuszna (jabłko) charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Ten typ spotykany jest najczęściej u mężczyzn i u kobiet po menopauzie. Jest to rodzaj otyłości mniej bezpieczny, gdyż wiąże się z większą zapadalnością na choroby układu krwionośnego, choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę. Temu typowi często towarzyszy zespół metaboliczny, dla którego charakterystyczne jest nieprawidłowe wydzielanie insuliny, nieprawidłowa tolerancja glukozy, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowe stężenie lipidów we krwi.

Typ gynoidalny czyli otyłość pośladkowo-udowa (gruszka) charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach bioder, ud i pośladków. Ten typ otyłości występuje zwykle u kobiet, nie jest tak niebezpieczny dla zdrowia jak typ androidalny, ale może prowadzić do powstawania żylaków podudzi i utrudnia poruszanie się.

Zobacz również